Wired Stereo USB-C Headset HP Poly Blackwire 3225 200-6800Hz Lightweight
Wired Stereo USB-C Headset HP Poly Blackwire 3225 200-6800Hz Lightweight
Elevate your communication experience with the HP Poly Blackwire 3225 Stereo USB-C Headset. Whether you're in an office or call center, this headset ensures crystal-clear audio during your calls, making it ideal for professionals who rely on effective communication.
Designed for comfort and functionality, the headset features a lightweight design and a versatile connection via USB-C or 3.5mm plug, allowing you to connect to a variety of devices effortlessly.
- Type: Wired Stereo Headset
- Frequency Response: 200 - 6800 Hz
- Weight: 119 g
- Color: Black
- Includes USB-C/A Adapter
Available stock: 172
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Country of origin | China, Mexico |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 200 - 6800 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 155 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 119 g |
| Packaging data | |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Box contents | User guide; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Travel case |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1520 mm |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter and tablets via 3.5 mm audio port |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |

