Wired USB-C Headset HP Poly Blackwire 3210 Monaural Lightweight Office Use
Wired USB-C Headset HP Poly Blackwire 3210 Monaural Lightweight Office Use
Enhance your communication with the HP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset, designed specifically for office and call center environments.
This lightweight headset (weighing only 64g) ensures comfort during long hours of use, while its wired USB-C connection provides a stable and reliable audio experience.
- Product Type: Mono Headset
- Connection: USB-C with USB-C/A Adapter
- Weight: 64 grams
- Usage: Ideal for office and call center environments
- Color: Black
Available stock: 148
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Country of origin | China, Mexico |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 155 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 64 g |
| Packaging data | |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1519.9 mm (40 x 48 x 59.8") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1520 mm |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |

