HP LaserJet Pro 550-Sheet Feeder Tray Multi-Purpose for M402 Series
HP LaserJet Pro 550-Sheet Feeder Tray Multi-Purpose for M402 Series
Enhance your printing efficiency with the HP LaserJet Pro 550-sheet Feeder Tray, designed for seamless paper handling in busy office environments.
This versatile multi-purpose tray enables you to print a variety of media including plain, colored, and heavy papers, making it ideal for any business printing needs.
- Tray Capacity: 550 sheets
- Compatible with HP LaserJet Pro M402d, M402n, M402dn models
- Supports various paper types: plain, EcoFFICIENT, light, heavy, bond, colored, letterhead, preprinted, prepunched
- Perfect for enterprises requiring reliable and efficient paper feeding
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Multi-Purpose tray |
| Compatibility | HP LaserJet Pro M402d C5F92A; HP LaserJet Pro M402n C5F93A; HP LaserJet Pro M402dn C5F94A; HP LaserJet Pro M402dw C5F95A; HP LaserJet Pro M403n F6J41A; HP LaserJet Pro M403d F6J42A; HP LaserJet Pro M403dn F6J43A; HP LaserJet Pro M403dw F6J44A; HP LaserJet Pro M402dn G3V21A; HP LaserJet Pro MFP M426dw F6W13A; HP LaserJet Pro MFP M426fdn F6W14A; HP LaserJet Pro MFP M426fdw F6W15A; HP LaserJet Pro MFP M427dw C5F97A; HP LaserJet Pro MFP M427fdn C5F98A; HP LaserJet Pro MFP M427fdw C5F99A; HP LaserJet Pro MFP M426dw F6W16A; HP LaserJet Pro MFP M426fdn F6W17A |
| Maximum input capacity | 550 sheets |
| Country of origin | Philippines |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Media formats | |
| Media types supported | Paper (plain, EcoFFICIENT, light, heavy, bond, colored, letterhead, preprinted, prepunched, recycled, rough); envelopes; labels; transparencies |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 381 mm |
| Depth | 357 mm |
| Height | 131 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 469 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 469 mm |
| Package weight | 4.7 kg |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443992550 |
| Other features | |
| Custom media sizes | Letter, Legal, Executive, Oficio (8.5 x 13 in), A4, A5, A6, B5 (JIS), Oficio (216 x 340 mm), 16K (195 x 270 mm), 16K (184 x 260 mm), 16K (197 x 273 mm), Custom Size, A5-R, 5 x 8 in, B6 (JIS), statement |
| UNSPSC-code | 44101705 |

