HP LaserJet 550-Sheet Paper Tray for Enterprise Printers
HP LaserJet 550-Sheet Paper Tray for Enterprise Printers
Enhance your printing capabilities with the HP LaserJet 550-sheet Paper Tray, designed specifically for HP LaserJet Enterprise printers. This additional tray allows you to store more paper, ensuring that you can print without interruption, ideal for busy office environments.
Perfect for handling various paper types, including plain, heavy, recycled, and pre-printed, you can easily manage diverse printing tasks. Its compatibility with multiple HP LaserJet models ensures that it meets the demands of your business efficiently.
- Capacity: 550 sheets
- Compatible with HP LaserJet Enterprise M607n and M607dn models
- Supports multiple paper types: plain, light, bond, recycled, heavy, pre-printed
- Operating Temperature: 15 - 32.5 °C
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Paper tray |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP LaserJet Enterprise M607n K0Q14A, HP LaserJet Enterprise M607dn K0Q15A, HP LaserJet Enterprise M608n K0Q17A, HP LaserJet Enterprise M608dn K0Q18A, HP LaserJet Enterprise M608x K0Q19A, HP LaserJet Enterprise M609dn K0Q21A, HP LaserJet Enterprise M609dh K0Q20A, HP LaserJet Enterprise M609x K0Q22A, HP LaserJet Managed E60055dn MOP33A, HP LaserJet Managed E60065dn MOP35A, HP LaserJet Managed E60065x MOP36A, HP LaserJet Managed E60075dn MOP39A, HP LaserJet Managed E60075x MOP40A, LaserJet Enterprise M612dn 7PS86A, LaserJet Managed E60175dn 3GY12A |
| Maximum capacity | 550 sheets |
| Maximum input capacity | 550 sheets |
| Product colour | White |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Media formats | |
| Media types supported | Paper (plain, light, bond, recycled, heavy, pre-printed, pre-punched, colored, rough), mono transparency, labels, letterhead |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 426 mm |
| Depth | 466 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 597 mm |
| Package depth | 247 mm |
| Package height | 564 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894213488 |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1000 x 1200 x 2387 mm |
| Products per pallet | 56 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 1000 x 2386.8 mm (47.2 x 39.4 x 94") |
| Pallet weight (imperial) | 476 kg (1049.4 lbs) |
| Layers per pallet | 14 pc(s) |
| Pallet gross weight | 476 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Custom media sizes | 99 x 148 to 216 x 356 mm |
| UNSPSC-code | 44101705 |

