Ink Cartridges HP 711 3-Pack 29-ml Yellow Thermal Inkjet
Ink Cartridges HP 711 3-Pack 29-ml Yellow Thermal Inkjet
Design and printing professionals need reliable ink cartridges that deliver vibrant color and crisp results. The HP DesignJet 711 Yellow Ink Cartridges are ideal for stakeholders who demand precision and quality in every print.
This 3-pack of thermal inkjet cartridges provides consistent performance, catering to the needs of your HP DesignJet printer series. With quick-drying ink that prevents smudging, you can focus on creating stunning designs without worrying about print quality.
- Pack Size: 3 cartridges
- Ink Color: Yellow
- Ink Volume: 29 ml per cartridge
- Compatible Printers: HP DesignJet T100, T120, T125, T130, T520, T525, T530
- Technology: Thermal inkjet
- Dimensions: 114.8 mm x 45 mm x 100.1 mm
Built for designers and print professionals using HP DesignJet printers, ensuring high-quality outputs for any project.
Available stock: 25
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet T100, T120, T125, T130, T520, T525, T530 Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| OEM code | CZ136A |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114.8 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 100.1 mm |
| Weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package width | 114.8 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm |
| Products per pallet | 2304 pc(s) |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 460.6 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.59 kg |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents | 3 ink cartridges |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 441031052 |

