HP 991X High Yield Yellow PageWide Ink Cartridge 16000 Pages 182ml
HP 991X High Yield Yellow PageWide Ink Cartridge 16000 Pages 182ml
Maximize your printing output with the HP 991X High Yield Yellow PageWide Ink Cartridge. Designed for busy offices, this cartridge delivers vibrant, reliable prints to enhance your documents and presentations.
With a high yield of up to 16,000 pages, this pigment-based ink cartridge ensures you spend less time replacing supplies and more time focusing on your work. Ideal for professional environments that demand consistent quality and efficiency.
- Type: Original HP Ink Cartridge
- Color: Yellow
- Yield: Up to 16,000 pages
- Volume: 182 ml
- Ink Type: Pigment-based
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Compatibility | HP 991 PageWide cartridges work with: HP PageWide 755, 774, 779 HP PageWide Pro 750, 772, 777 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 182 ml |
| Colour ink page yield | 16000 pages |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | M0J98AE |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 370 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 52 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 390 g |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780843635 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1568 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 827.1 kg |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |

