Ink Cartridge HP 981X High Yield Cyan 10000 Pages Original PageWide
Ink Cartridge HP 981X High Yield Cyan 10000 Pages Original PageWide
Businesses and professionals demanding high-quality printing solutions will find the HP 981X High Yield Cyan Original PageWide Cartridge indispensable. Designed for seamless compatibility with HP PageWide printers, this cartridge guarantees vibrant color output and dependable performance.
With an impressive yield of up to 10,000 pages, the HP 981X cartridge ensures you can handle large printing tasks without frequent replacements. Enjoy sharp text and vivid graphics, making it ideal for presentations, marketing materials, and essential correspondence.
- Color: Cyan
- Page Yield: Up to 10,000 pages
- Type: Original Ink Cartridge
- Compatibility: HP PageWide Printers
Perfect for businesses focused on delivering high-quality prints consistently across a variety of professional documents.
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide E58650 HP PageWide Enterprise 556, 586, E58650 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 116 ml |
| Colour ink page yield | 10000 pages |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | L0R09A |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 270 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296095255 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Technical details | |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1550 mm |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 155 cm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 836.8 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.57 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1549.9 mm (48 x 40 x 61") |
| Pallet weight (imperial) | 836.8 kg (1844.9 lbs) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 5.57 kg (12.3 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |

