HP Original 90A Black LaserJet Toner Cartridge 10000 Pages
HP Original 90A Black LaserJet Toner Cartridge 10000 Pages
Get outstanding print quality with the HP Original 90A Black LaserJet Toner Cartridge. Designed for high-volume printing, this toner cartridge delivers crisp, sharp text and graphics, making it ideal for busy home offices and professional settings.
With a page yield of up to 10,000 pages, this black toner cartridge ensures that you can complete your printing tasks efficiently and economically. Experience consistent and reliable performance with every print.
- Type: Original LaserJet toner cartridge
- Color: Black
- Page yield: Up to 10,000 pages
- Compatibility: Designed for HP LaserJet printers
Available stock: 45
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 90 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M4555 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE390A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 0.16% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 391 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 1.71 kg |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 391 x 193 x 300 mm |
| Package width | 391 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 2.47 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962517758 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 965 x 1044 mm |
| Pallet size (EU) | 1173 x 772 x 1049 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 131.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 109.4 kg |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |

