HP 89A Black Original LaserJet Toner Cartridge 5000 Pages
HP 89A Black Original LaserJet Toner Cartridge 5000 Pages
Ensure crisp, professional prints with the HP 89A Black Original LaserJet Toner Cartridge. Designed to deliver high-quality output, this toner cartridge is ideal for your home or office printing needs.
With a yield of up to 5000 pages, you can efficiently manage your printing tasks without frequent replacements. Trust HP for long-lasting quality and reliability in every print.
- Brand: HP
- Model: 89A
- Page Yield: 5000 pages
- Color: Black
- Quantity: 1 pc
Available stock: 27
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 89 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M507, M528 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF289A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 362 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 770 g |
| Packaging data | |
| Package width | 362 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 1.12 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192018046627 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1098 x 942 x 1134 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.3 x 942.3 x 1132.8 mm (43.2 x 37.1 x 44.6") |
| Pallet weight (imperial) | 171.3 kg (377.6 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 740 x 1139 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 109.8 cm |
| Pallet gross height | 94.2 cm |
| Pallet gross weight | 171.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 138.1 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 105 pc(s) |

