HP 87A Black Original LaserJet Toner Cartridge 8550 Pages
HP 87A Black Original LaserJet Toner Cartridge 8550 Pages
Ensure crisp, professional-quality prints with the HP 87A Black Original LaserJet Toner Cartridge. This toner cartridge is designed specifically for HP LaserJet printers, guaranteeing optimal performance and reliability.
With a page yield of up to 8,550 pages, the HP 87A toner allows you to print large volumes of documents without frequent replacements. Ideal for busy office environments, this cartridge maintains sharp text and bold graphics, making it perfect for all your printing needs.
- Color: Black
- Page Yield: Up to 8,550 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Compatible with HP LaserJet printers
- Single unit pack
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 87 toner cartridges work with: HP LaserJet E52545, M506, M527 HP LaserJet Enterprise M506, M527 HP LaserJet Flow E52545 HP LaserJet Pro M501 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 8550 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF287A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 362 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 227 mm |
| Weight | 930 g |
| Packaging data | |
| Package width | 362 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 227 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296182894 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1098 x 948 x 1279 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.3 x 947.4 x 1280.2 mm (43.2 x 37.3 x 50.4") |
| Pallet weight (imperial) | 186.1 kg (410.3 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 740 x 1057 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 186.6 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.8 kg |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 84 pc(s) |

