HP 827A Black Original LaserJet Toner Cartridge 29500 Pages
HP 827A Black Original LaserJet Toner Cartridge 29500 Pages
Ensure your printer delivers crisp and clear prints with the HP 827A Black Original LaserJet Toner Cartridge. You can count on high-quality, professional results every time you print.
This toner cartridge is ideal for busy offices and professionals who require efficient printing. With a yield of up to 29,500 pages, it allows you to print large volumes without frequent replacements, saving you time and effort.
- Brand: HP
- Model: 827A
- Color: Black
- Page Yield: 29,500 pages
- Type: Original laser toner cartridge
Available stock: 15
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 827 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise Flow M880 HP LaserJet Enterprise M880 HP LaserJet Flow M880 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 29500 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF300A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 0% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 584 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 195 mm |
| Weight | 850 g |
| Packaging data | |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 1.55 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111323910 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1124 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1186.2 x 1000.8 x 1120.1 mm (46.7 x 39.4 x 44.1") |
| Pallet weight (imperial) | 136.4 kg (300.8 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1124 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 113.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 113.5 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |

