HP 78A Black Original LaserJet Toner Cartridge 2100 Pages
HP 78A Black Original LaserJet Toner Cartridge 2100 Pages
Unlock seamless printing with the HP 78A Black Original LaserJet Toner Cartridge. Designed for high-volume printing, this toner allows you to produce up to 2100 crisp, professional-quality pages.
Ideal for businesses and home offices alike, the HP 78A toner ensures your documents are always clear and sharp. Experience reliable performance and easy installation, making it the perfect choice for all your printing needs.
- Page Yield: Up to 2100 pages
- Color: Black
- Compatible with various HP LaserJet printers
- Original HP cartridge for consistent results
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 78 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 2100 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Total amount of recycled materials used for making | 27% |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 580 g |
| Packaging data | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420588702 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 820 x 1149 mm |
| Pallet size (EU) | 1170 x 820 x 1149 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 153.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 153.2 kg |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |

