HP DesignJet Ink Cartridge 300ml Yellow Thermal Inkjet Cartridge for T920/T1500/T930
HP DesignJet Ink Cartridge 300ml Yellow Thermal Inkjet Cartridge for T920/T1500/T930
Upgrade your printing experience with the HP 727 300-ml Yellow DesignJet Ink Cartridge. Designed specifically for your HP DesignJet T920, T1500, and T930 printers, this cartridge ensures vibrant color output for all your printing needs.
Whether you're producing high-quality graphics or detailed technical drawings, this thermal inkjet cartridge delivers consistent results with every print. Perfect for architects, engineers, and anyone needing precision printing.
- Cartridge Type: Thermal Inkjet
- Color: Yellow
- Volume: 300 ml
- Compatible with: HP DesignJet T920, T1500, T930 Printer series
- Dimensions: 283 mm x 41 mm
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer series, HP DesignJet T1530 Printer series, HP DesignJet T2530 Multifunction Printer series, HP Designjet T2500 eMFP |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| OEM code | F9J78A |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 450 g |
| Packaging data | |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 490 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 919.48 mm |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.71 kg |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case height | 132 mm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross width | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 91.9 cm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |

