HP DesignJet Ink Cartridge 300ml Matte Black Thermal Inkjet for T1200 Series
HP DesignJet Ink Cartridge 300ml Matte Black Thermal Inkjet for T1200 Series
Enhance your printing experience with the HP 726 300-ml Matte Black DesignJet Ink Cartridge, designed specifically for the T1200 series printers. You can achieve sharp, professional-quality prints that meet your business needs.
Ideal for architects, engineers, and design professionals, this matte black ink cartridge ensures consistent and reliable performance, helping you produce detailed designs and documents with ease.
- Technology: Thermal Inkjet
- Color: Matte Black
- Volume: 300 ml
- Compatibility: HP DesignJet T1200, T1200 HD Multifunction, T2300
- Dimension: 283 mm
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet T1200 Printer series; HP DesignJet T1200 HD Multifunction Printer; HP DesignJet T2300 eMFP; HP DesignJet T1300 ePrinter series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black |
| OEM code | CH575A |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 420 g |
| Packaging data | |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 920 mm |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 297 kg |
| Master (outer) case gross weight | 2.72 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |

