HP 658X High Yield Magenta LaserJet Toner Cartridge 28000 Pages
HP 658X High Yield Magenta LaserJet Toner Cartridge 28000 Pages
Upgrade your printing experience with the HP 658X High Yield Magenta LaserJet Toner Cartridge, designed to deliver vibrant, professional-quality prints that last. Ideal for busy offices or home setups, this cartridge helps enhance your documents with sharp color graphics.
With an impressive yield of up to 28,000 pages, the HP 658X ensures that you can handle large printing tasks without frequent replacements, enhancing productivity and saving costs. Perfect for anyone looking to maintain high standards in printed materials.
- Color: Magenta
- Yield: Up to 28,000 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Quantity: 1 pc(s)
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 658 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M751 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 28000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | W2003X |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 483 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545650755 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1127 x 956 x 1134 mm |
| Pallet size (EU) | 1127 x 785 x 1134 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1127.8 x 955 x 1132.8 mm (44.4 x 37.6 x 44.6") |
| Pallet weight (imperial) | 148.8 kg (328 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 11 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 112.7 cm |
| Pallet gross length | 113.4 cm |
| Pallet gross height | 95.6 cm |
| Pallet gross weight | 149 kg |
| Pallet weight (EU) | 122 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 55 pc(s) |

