HP 508A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge 5000 Pages
HP 508A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge 5000 Pages
Ensure vibrant, laser-quality prints with the HP 508A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge. Ideal for your home or office, this cartridge delivers stunning color and professional-quality documents that impress.
With a page yield of 5000, you can print multiple projects without worrying about running out of toner. This reliable toner ensures your prints are crisp, clear, and consistently high-quality, making it perfect for producing marketing materials, reports, and more.
- Color: Magenta
- Page yield: Up to 5000 pages
- Compatible with HP LaserJet printers
- Original HP Toner for optimal performance
Available stock: 61
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 5000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF363A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | Japan |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 395 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 860 g |
| Packaging data | |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793237595 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1198 x 997 x 1276 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 998.2 x 1270 mm (47.2 x 39.3 x 50") |
| Pallet weight (imperial) | 182.5 kg (402.3 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1198 x 800 x 1276 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 182.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 132 kg |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Products per pallet | 140 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |

