HP 507A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge 6000 Pages
HP 507A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge 6000 Pages
You can achieve vibrant, professional-quality prints with the HP 507A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge. This cartridge is designed to provide you with reliable and consistent performance, making it ideal for businesses and home offices that demand high-quality printing.
With the capability to print up to 6000 pages, this toner cartridge ensures that your documents remain sharp and clear. Perfect for printing graphs, presentations, and marketing materials, the HP 507A offers optimal results every time.
- Color: Yellow
- Page Yield: 6000 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE402A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962554586 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1179 mm |
| Pallet size (EU) | 1170 x 800 x 1179 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 142.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.3 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |

