HP LaserJet Toner Cartridge 507A Cyan 5000 Pages Original
HP LaserJet Toner Cartridge 507A Cyan 5000 Pages Original
Experience vibrant color and precise printing with the HP 507A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge. This toner is ideal for businesses that require consistent, high-quality prints with an impressive yield of up to 5,000 pages.
Designed to enhance your printing experience, the HP 507A cartridge delivers sharp text and vivid images, making it perfect for professional documents and marketing materials alike. Say goodbye to streaks and blurriness and enjoy reliable performance with every print.
- Color: Cyan
- Page Yield: Up to 5000 pages
- Compatibility: Original HP LaserJet toner
- Packaging: 1 cartridge per box
Available stock: 59
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE250A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962554579 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1174 mm |
| Pallet size (EU) | 1170 x 800 x 1179 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 177.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.3 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |

