HP 43X High Yield Black LaserJet Toner Cartridge 30000 Pages
HP 43X High Yield Black LaserJet Toner Cartridge 30000 Pages
With the HP 43X High Yield Black LaserJet Toner Cartridge, you can count on stunning, professional-quality prints with every page. Ideal for offices or home use, this toner cartridge is designed to handle high-volume printing needs efficiently.
Offering a remarkable yield of up to 30,000 pages, this original HP toner ensures you'll get the most out of your printer while maintaining sharp, clear text and rich blacks. It is built for reliability, providing consistent quality and performance in your printing tasks.
- Type: LaserJet Toner Cartridge
- Color: Black
- Page Yield: Up to 30,000 pages
- Quantity: 1 piece
Available stock: 14
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 43 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Black toner page yield | 30000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | C8543X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 595 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 396 mm |
| Weight | 4.24 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 595 mm |
| Package depth | 396 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 5.64 kg |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 725184659522 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1190 x 991 x 1128 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1191.3 x 990.6 x 1127.8 mm (46.9 x 39 x 44.4") |
| Pallet weight (imperial) | 161 kg (355 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1190 x 792 x 1139 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 162 kg |
| Pallet weight (EU) | 138 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 25 pc(s) |
| Products per pallet | 25 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 20 pc(s) |

