HP 410A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge 2300 Pages
HP 410A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge 2300 Pages
Ensure brilliant print quality and professional results with the HP 410A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge. This high-capacity toner is designed specifically for HP LaserJet printers, making it ideal for your home or office needs.
With a yield of up to 2300 pages, the HP 410A cartridge provides reliable performance and consistent output, perfect for producing vibrant documents and images. Keep your printer running smoothly with this easy-to-install and high-quality toner cartridge.
- Brand: HP
- Model: 410A
- Color: Yellow
- Page Yield: 2300 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 410 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M377, M452, M477 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF412A |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 363 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 900 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793807521 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1102 x 942 x 1251 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1102.4 x 942.3 x 1252.2 mm (43.4 x 37.1 x 49.3") |
| Pallet weight (imperial) | 238.6 kg (526.1 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 730 x 1133 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 239.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 171.7 kg |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |

