HP 305A Magenta LaserJet Toner Cartridge 2600 Pages
HP 305A Magenta LaserJet Toner Cartridge 2600 Pages
Experience vibrant color printing with the HP 305A Magenta LaserJet Toner Cartridge. Ideal for both home and office settings, this toner delivers crisp, professional-quality documents.
Designed to yield up to 2600 pages, the HP 305A ensures you have the longevity you need for your printing tasks without compromising on quality. The easy installation process guarantees a seamless experience, making it perfect for busy environments.
- Color: Magenta
- Page Yield: Up to 2600 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Quantity: 1 cartridge
Available stock: 155
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 305 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour toner page yield | 2600 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE413A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 385 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 720 g |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 385 x 109 x 125 mm |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 900 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962772386 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1269 mm |
| Pallet size (EU) | 1170 x 780 x 1149 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 171.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 172 kg |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |

