Cyan LaserJet Toner Cartridge HP 214Z Ultra High Yield 26000 Pages
Cyan LaserJet Toner Cartridge HP 214Z Ultra High Yield 26000 Pages
Discover the reliability and quality of the HP 214Z Cyan LaserJet Toner Cartridge, designed to offer you crisp, vibrant prints.
Ideal for high-volume printing, this ultra high yield toner cartridge delivers an impressive 26,000 pages, making it perfect for offices and businesses that need consistent, professional-quality outputs without frequent replacements.
- Color: Cyan
- Page Yield: 26,000 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Compatibility: HP LaserJet Printers
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 214 toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise 6700, 6701 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 26000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | Japan |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 328 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 1.57 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196337061590 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 976 x 1272 mm |
| Pallet weight (imperial) | 208.2 kg (459 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1184 x 752 x 1089 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 209 kg |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |

