HP 214Z Ultra High Yield Black LaserJet Toner Cartridge 31000 Pages
HP 214Z Ultra High Yield Black LaserJet Toner Cartridge 31000 Pages
Experience consistent, professional-quality prints with the HP 214Z Ultra High Yield Black LaserJet Toner Cartridge. Ideal for home or office use, this toner cartridge delivers crisp text and graphics, ensuring your documents stand out.
Designed for high-volume printing, the HP 214Z cartridge yields up to 31,000 pages, making it a cost-effective solution for busy work environments. Enjoy reliable performance and vibrant prints, whether for reports, presentations, or everyday documents.
- Prints up to 31,000 pages
- Color: Black
- Original HP toner for high-quality output
- Compatible with a range of HP LaserJet printers
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 214 toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise 6700, 6701, X654 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Black toner page yield | 31000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | Japan |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 328 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 1.65 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196337061576 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 976 x 1272 mm |
| Pallet weight (imperial) | 218.2 kg (481 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1184 x 752 x 1089 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 219 kg |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |

