HP 213Y Extra High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge 12000 Pages
HP 213Y Extra High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge 12000 Pages
Elevate your printing output with the HP 213Y Extra High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge. Designed for high-volume printing, this cartridge delivers vibrant yellow color for your documents and images.
This toner cartridge is ideal for businesses and professionals who need reliable, consistent print quality without the hassle of frequent replacements. With an impressive yield of up to 12,000 pages, you can focus on your projects without interruptions.
- Type: Toner Cartridge
- Color: Yellow
- Page Yield: Up to 12,000 pages
- Compatibility: HP LaserJet Printers
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 213 toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise 5700, 5800, 6700, 6701, 6800, 6801 HP LaserJet Enterprise Flow 6800 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 12000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Depth | 103 mm |
| Height | 328 mm |
| Weight | 900 g |
| Packaging data | |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 1.43 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196337061538 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 976 x 1272 mm |
| Pallet weight (imperial) | 191.9 kg (423 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1184 x 752 x 1089 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 192 kg |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |

