HP 212X High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge 10000 Pages
HP 212X High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge 10000 Pages
Elevate your printing experience with the HP 212X High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge, designed for exceptional printing longevity and quality.
This toner cartridge is ideal for high-volume printing, providing up to 10,000 pages of vibrant yellow prints, ensuring your documents stand out with brilliant color.
- Page Yield: 10,000 pages
- Color: Yellow
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Quantity: 1 cartridge
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 212 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M554, M555, M578 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | Japan |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 289 mm |
| Weight | 910 g |
| Packaging data | |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 1.21 kg |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194441428919 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1198 x 997 x 1271 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 998.2 x 1270 mm (47.2 x 39.3 x 50") |
| Pallet weight (imperial) | 189.6 kg (418 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1198 x 800 x 1115 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 137 kg |
| Pallet weight (EU) | 137 kg |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |

