High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge HP 201X 2300 Pages
High Yield Yellow LaserJet Toner Cartridge HP 201X 2300 Pages
Experience sharp, professional-quality prints with the HP 201X High Yield Yellow Original LaserJet Toner Cartridge. Designed for busy professionals, this toner provides vibrant, stunning yellow prints that can help elevate your documents and presentations.
Ideal for high-volume printing, the HP 201X cartridge delivers up to 2300 pages, ensuring that you can complete your print jobs efficiently without frequent replacements. With easy installation and reliable performance, you'll enjoy consistent results every time.
- High yield capacity: Up to 2300 pages
- Color: Yellow
- Compatible with HP LaserJet printers
- Easy installation for hassle-free printing
Available stock: 18
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 201 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M252, M274 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF402X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 530 g |
| Packaging data | |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 750 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793238004 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 986 x 1254 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4") |
| Pallet weight (imperial) | 244.9 kg (540 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 790 x 1148 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 245.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 183 kg |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |

