HP 201X High Yield Cyan LaserJet Toner Cartridge 2300 Pages
HP 201X High Yield Cyan LaserJet Toner Cartridge 2300 Pages
Experience vibrant color printing with the HP 201X High Yield Cyan LaserJet Toner Cartridge. It's designed to meet your printing needs by providing consistent, high-quality results for your documents and images.
This toner cartridge is ideal for busy offices or home users who need to print a high volume of color documents without losing quality. Enjoy the convenience of printing up to 2300 pages, ensuring you can tackle large projects with ease.
- Color: Cyan
- Page Yield: Up to 2300 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Packaging: 1 pc(s)
Available stock: 38
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 201 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M252, M274 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF401X |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 530 g |
| Packaging data | |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 750 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793237991 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 986 x 1254 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4") |
| Pallet weight (imperial) | 244.9 kg (540 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 790 x 1148 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 245.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 183 kg |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |

