HP 19A Original LaserJet Imaging Drum 12000 Pages Black Toner Cartridge
HP 19A Original LaserJet Imaging Drum 12000 Pages Black Toner Cartridge
Ensure high-quality prints with the HP 19A Original LaserJet Imaging Drum. Designed specifically for your LaserJet printer, this imaging drum delivers consistent performance and sharp text for all your printing needs.
Ideal for home offices or small businesses, this imaging drum offers a high page yield of up to 12,000 pages. It provides excellent reliability and reduces the risk of interruptions, so you can focus on what matters most.
- Page Yield: Up to 12,000 pages
- Color: Black
- Type: Original HP Imaging Drum
- Quantity: 1 pc(s)
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 19 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M102, M130 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF219A |
| Country of origin | Vietnam |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 365 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 102 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 420 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894797421 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Technical details | |
| Box contents | Imaging drum; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 961 x 1266 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1099.8 x 960.1 x 1264.9 mm (43.3 x 37.8 x 49.8") |
| Pallet weight (imperial) | 154.4 kg (340.5 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 763 x 1169 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 44 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 23 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 154.8 kg |
| Pallet weight (EU) | 117.3 kg |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 29 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 319 pc(s) |
| Products per pallet | 319 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 230 pc(s) |

