HP 17A Black Original LaserJet Toner Cartridge 1600 Pages
HP 17A Black Original LaserJet Toner Cartridge 1600 Pages
Achieve sharp, professional-quality prints with the HP 17A Black Original LaserJet Toner Cartridge. Ideal for business or home use, this toner delivers crisp text and clear images, ensuring your documents stand out.
Designed for reliability and efficiency, the HP 17A toner cartridge yields up to 1600 pages, making it a practical choice for high-volume printing tasks.
- Brand: HP
- Model: 17A
- Page yield: 1600 pages
- Color: Black
- Contents: 1 pc(s)
Available stock: 83
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 17 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M102, M130 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 1600 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF217A |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Home, Home office |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 358 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 270 g |
| Packaging data | |
| Package width | 358 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 490 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894797407 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 940 x 1220 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1099.8 x 939.8 x 1219.2 mm (43.3 x 37 x 48") |
| Pallet weight (imperial) | 121.1 kg (266.9 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 800 x 1091 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 22 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 121.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 95.2 kg |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 208 pc(s) |
| Products per pallet | 208 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 154 pc(s) |

