HP 14A Black Original LaserJet Toner Cartridge 10000 Pages
HP 14A Black Original LaserJet Toner Cartridge 10000 Pages
Experience crisp, professional-quality prints with the HP 14A Black Original LaserJet Toner Cartridge. Designed for high-volume printing, this cartridge delivers up to 10,000 pages, making it ideal for your home or office.
With easy installation and reliable performance, you can trust HP's original toner to produce sharp text and images while helping to reduce waste. Ensure your documents look their best with every print.
- Page Yield: Up to 10,000 pages
- Color: Black
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Compatibility: HP LaserJet Printers
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 14 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M712, M725 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF214A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 497 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111043361 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1139 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1139 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 93.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 93.4 kg |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Products per pallet | 27 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |

