Toner Cartridge HP 143A Black 2500 Pages Original Neverstop Reload Kit
Toner Cartridge HP 143A Black 2500 Pages Original Neverstop Reload Kit
Offices and home users requiring high-volume print solutions will find the HP 143A Black Original Neverstop Toner Reload Kit essential. With the ability to print up to 2,500 pages, this kit minimizes interruptions and maximizes productivity.
By providing a reloadable toner option, this kit ensures you can keep printing without the frequent need to change cartridges, making it an efficient choice for any workspace.
- Page yield: 2500 pages
- Color: Black
- Unit: 1 pc(s)
Designed for users in busy office environments or home settings who need reliable printing performance without constant cartridge replacements.
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Built-in drum unit | No |
| Compatibility | HP 143 toner reload kits work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 2500 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 365 mm |
| Depth | 70.6 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 350 g |
| Packaging data | |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 70.6 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 450 g |
| Package type | Box |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905679362 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | 1 cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1958.09 mm |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 4.13 kg (9.11 lbs) |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 396.4 kg (874 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 2448.05 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1958.1 mm (47.2 x 31.5 x 77.1") |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross height | 195.8 cm |
| Pallet gross weight | 396.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 495.8 kg |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.13 kg |

