HP 125A Black LaserJet Toner Cartridge 2200 Pages Original
HP 125A Black LaserJet Toner Cartridge 2200 Pages Original
Ensure your printer delivers crisp, professional-quality prints with the HP 125A Black Original LaserJet Toner Cartridge. Designed for efficiency, this toner cartridge provides you with reliable performance, making it ideal for home offices and small businesses.
With a yield of up to 2200 pages, the HP 125A toner cartridge allows you to print high volumes of documents without frequent replacements. Enjoy sharp text and bold graphics with a toner that’s optimized for HP printers.
- Color: Black
- Page Yield: 2200 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Compatibility: Designed for HP LaserJet printers
Available stock: 185
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 125 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CB540A |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 365 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 800 g |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736839174 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1183 x 775 x 1134 mm |
| Pallet size (EU) | 1183 x 775 x 1134 mm |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross width | 112.2 cm |
| Pallet gross length | 93.8 cm |
| Pallet gross height | 123.3 cm |
| Pallet gross weight | 203 kg |
| Pallet weight (EU) | 203 kg |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 280 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |

