1D/2D Barcode Scanner Honeywell Voyager XP 1400g Wired Reader
1D/2D Barcode Scanner Honeywell Voyager XP 1400g Wired Reader
Effortlessly read both 1D and 2D barcodes with the Honeywell Voyager XP 1400g handheld barcode scanner. Designed for your business needs, this wired device enhances efficiency in inventory management and sales processes.
The Voyager XP 1400g supports a wide array of barcode formats including QR Codes, PDF417, and Data Matrix, making it versatile for various applications. Whether you’re processing shipments or scanning items at the point of sale, this robust scanner is built to handle it all.
- Handheld design for portable use
- Compatible with 1D and 2D barcode formats
- Wired connection for reliable performance
- Supports multiple barcode types including QR Code, Data Matrix, PDF417
- Durable construction for long-term use
Available stock: 103
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | China Post, Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39 (ASCII), Code 93, EAN 128, EAN 2, EAN 5, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, Pharmacode, UPC-A, UPC-E, UPC-E0, UPC-E1 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Chinese Sensible Code, Data Matrix, DotCode, MaxiCode, PDF417, QR Code |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 119 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |

