Monitor Mount Bracket Adjustable Ergotron Neo Flex 27 Inch Black 10.8 kg
Monitor Mount Bracket Adjustable Ergotron Neo Flex 27 Inch Black 10.8 kg
Transform your workspace with the Ergotron Neo Flex Monitor Mount. This adjustable stand allows you to elevate your 27-inch monitor for improved ergonomics and comfort, ideal for reducing strain during long hours of work.
Designed to support monitors weighing up to 10.8 kg, this mount offers flexible positioning to enhance your productivity. With the ability to fit VESA-compatible monitors (75 x 75 mm and 100 x 100 mm), it ensures a secure and stable hold.
- Max Monitor Size: 27 inches
- Weight Capacity: 10.8 kg
- VESA Compatibility: 75 x 75 mm, 100 x 100 mm
- Color: Black
Available stock: 53
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 10.8 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -90 - 25° |
| Pan range | 0 - 360° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 277 mm |
| Depth | 298 mm |
| Weight | 3.58 kg |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 406 x 343 x 23 mm |
| Package width | 406 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 4.5 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |

