Label-Making Tape DYMO 1805422 Vinyl Labels 19mm x 5.5m Red
Label-Making Tape DYMO 1805422 Vinyl Labels 19mm x 5.5m Red
Industrial environments that demand reliable and visible labeling solutions benefit from the DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels. With a durability designed for tough conditions, these self-adhesive labels provide lasting performance whether for professional tasks or home projects.
Compatible with both DYMO Rhino and LabelManager label makers, this versatile label tape streamlines your labeling process and helps maintain organization, making it an ideal choice for various applications, from industrial to office settings.
- Type: Vinyl Labels
- Dimensions: 19 mm x 5.5 m
- Color: White Print on Red
- Temperature Range: -40 to 80 °C
- Uses: Compatible with DYMO Rhino & LabelManager
- Certification: UL 969
Designed for users in industrial and office environments requiring high-quality, long-lasting labeling solutions.
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on red |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Vinyl |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.9 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |

