DYMO XTL All-Purpose Vinyl Labels 24mm x 7m Black on White Thermal Transfer
DYMO XTL All-Purpose Vinyl Labels 24mm x 7m Black on White Thermal Transfer
Enhance your organization with DYMO XTL All-Purpose Vinyl Labels, designed to stick to various surfaces and withstand extreme temperatures. Ideal for both home and office, you can easily create custom labels for any purpose.
These versatile labels are perfect for labeling files, equipment, or anything that needs clear identification. With a thermal transfer print technology, you can expect crisp and durable labels that remain intact even in harsh conditions.
- Size: 24 mm x 7 m
- Color: Black on White
- Temperature range: -40 °C to 60 °C
- Material: Vinyl
- Made in Belgium
Available stock: 17
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certification | UL 969 |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | XTL 300, XTL 500 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 7 m |
| Width | 35 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 235.7 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |

