DELL UltraSharp U2424HE 23.8 Inch Full HD LCD Monitor 1920x1080 8ms Response Time
DELL UltraSharp U2424HE 23.8 Inch Full HD LCD Monitor 1920x1080 8ms Response Time
Enhance your workspace with the DELL UltraSharp U2424HE computer monitor, designed to deliver crisp visuals and vibrant colors for a superior viewing experience. Perfect for professionals who demand clarity, this monitor ensures you can tackle any project with confidence.
With a generous 23.8-inch screen size and Full HD resolution, the U2424HE provides impressive detail and sharpness. Ideal for both home and office use, this monitor is built to meet the needs of graphic designers, video editors, and anyone who values high-quality displays.
- Screen Size: 23.8 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Display Type: LCD
- Response Time: 8 ms
- Color: Black and Silver
Available stock: 33
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Backlight type | Edge LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 720 x 480, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Pixel density | 92.53 ppi |
| Horizontal scan range | 31 - 135 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 120 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Viewable size diagonal | 60.5 cm |
| Display diagonal (metric) | 60.47 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 85% |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black, Silver |
| Front bezel colour | Black |
| Feet colour | Silver |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Microphone in | No |
| PC Audio in | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Power consumption (typical) | 14.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 210 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 2.2 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1585563 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 5000 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 538.6 mm |
| Depth (with stand) | 181.8 mm |
| Height (with stand) | 496.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.55 kg |
| Width (without stand) | 538.6 mm |
| Depth (without stand) | 49.1 mm |
| Height (without stand) | 311.2 mm |
| Weight (without stand) | 3.98 kg |
| Bezel width (side) | 5.8 mm |
| Bezel width (top) | 5.8 mm |
| Bezel width (bottom) | 8.95 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.45 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-C |
| Power adapter included | Yes |
| Remote control included | No |
| Stylus included | No |
| Quick start guide | Yes |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 535 |
| Total carbon emissions, standard deviation (kg of CO2e) | 122 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 381.12 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 40.69 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 108.8 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 6.99 |
| PAIA version | 1.3.2, 2022 |
| Other features | |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |

