27 Inch DELL S Series Full HD LCD Monitor 1920x1080 8ms White
27 Inch DELL S Series Full HD LCD Monitor 1920x1080 8ms White
Enhance your viewing experience with the DELL S Series S2725HSM monitor, designed to deliver crisp visuals and vibrant colors. Whether you're working from home or enjoying your favorite media, this monitor ensures you see every detail clearly.
With a Full HD resolution of 1920 x 1080 pixels, this 27-inch LCD monitor provides a sharp and immersive experience, ideal for gaming, multimedia, or everyday tasks. The quick 8 ms response time minimizes motion blur and makes it suitable for fast-paced action.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LCD
- Response Time: 8 ms
- Color: White
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Edge LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Pixel density | 82 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 163 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 144 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Viewable size diagonal | 68.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| Surface hardness | 3H |
| Colour depth | 8 bit |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Response time (extreme) | 4 ms |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Office |
| Product colour | White |
| Colour name | Ash White |
| Front bezel colour | Black |
| Feet colour | White |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 43 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 609.7 mm |
| Depth (with stand) | 201.8 mm |
| Height (with stand) | 389.1 mm |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Width (without stand) | 609.7 mm |
| Depth (without stand) | 58.9 mm |
| Height (without stand) | 354.2 mm |
| Weight (without stand) | 3.95 kg |
| Bezel width (side) | 5.9 mm |
| Bezel width (top) | 5.89 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.2 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.08 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS, TÜV mark |
| Brand-specific features | |
| Dell Display Manager (DDM) compatibility | Yes |

