31.5 Inch DELL Pro Plus P3225DE Wide Quad HD LCD Monitor 2560 x 1440 8 ms
31.5 Inch DELL Pro Plus P3225DE Wide Quad HD LCD Monitor 2560 x 1440 8 ms
Enhance your workspace and enjoy stunning visuals with the DELL Pro Plus P3225DE monitor. Perfect for professionals and creatives, this 31.5-inch display makes multitasking a breeze while delivering vibrant image quality.
With its Wide Quad HD resolution of 2560 x 1440 pixels, you will experience sharp details and rich colors that bring your work to life. The 8 ms response time ensures smooth motion, making it ideal for gaming and video playback.
- Screen Size: 31.5 inches
- Resolution: 2560 x 1440 pixels (Wide Quad HD)
- Panel Type: LCD
- Response Time: 8 ms
- Color: Black, Grey
Available stock: 111
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Wide Quad HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Edge LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 1200, 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080p |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Pixel pitch | 0.2727 x 0.2727 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 151 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Viewable size diagonal | 80.1 cm |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Dell ComfortView technology | Yes |
| Heat dissipation (typical) | 78.8 BTU/h |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Front bezel colour | Black |
| Feet colour | Grey |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 23 kWh |
| Power consumption (typical) | 23.1 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (max) | 192 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 2.8 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 713.4 mm |
| Depth (with stand) | 215 mm |
| Height (with stand) | 619 mm |
| Weight (with stand) | 9.14 kg |
| Width (without stand) | 713.4 mm |
| Depth (without stand) | 50 mm |
| Height (without stand) | 413.1 mm |
| Weight (without stand) | 6.63 kg |
| Bezel width (side) | 7.64 mm |
| Bezel width (top) | 7.45 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.3 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.9 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, TCO |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 297 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 130.977 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 24.354 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 113.157 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 28.512 |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wake-on-LAN | Yes |
| Certification | TÜV Rheinland Eye Comfort 3.0 |
| Brand-specific features | |
| Dell Display Manager (DDM) compatibility | Yes |

