Optical USB Wired Mouse CHERRY MC 1000 Ambidextrous 1200 DPI Pale Grey
Optical USB Wired Mouse CHERRY MC 1000 Ambidextrous 1200 DPI Pale Grey
Experience seamless navigation with the CHERRY MC 1000 corded mouse, designed for both left and right-handed users. This ambidextrous optical mouse is ideal for everyday tasks and enhances your productivity.
The CHERRY MC 1000 features a reliable 1200 DPI sensor, ensuring precise movements across your screen. The user-friendly USB Type-A connection makes it compatible with a wide range of devices, providing instant plug-and-play functionality.
- Color: Pale Grey
- Interface: USB Type-A
- Type: Optical
- DPI: 1200
- Design: Ambidextrous
Available stock: 1604
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Office |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Recommended usage | Universal |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, TÜV-Süd/GS, UKCA |
| Design | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power consumption | 50 mA |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 11 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package weight | 128 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

