C2G C2G30159 networking cable
C2G C2G30159 networking cable
1 people are viewing this product
Regular price
£6.20 GBP
Sale price
£6.20 GBP
Regular price
£7.38 GBP
Shipping calculated at checkout.
C2G 7.6m Cat6a Snagless Unshielded (UTP) Slim Ethernet Patch Cable - Green, 7.6 m, Cat6a, U/UTP (UTP), RJ-45, RJ-45, Green
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 7.6 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shape | Round |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 4.8 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 480 g |
| Package type | Polybag |

