Brother TN-243CMYK Toner Cartridge 1000 Pages Black Cyan Magenta Yellow
Brother TN-243CMYK Toner Cartridge 1000 Pages Black Cyan Magenta Yellow
Get vibrant prints and high-quality documents with the Brother TN-243CMYK toner cartridge. Ideal for your printing needs, this cartridge produces up to 1000 pages, ensuring you can tackle large projects with ease.
This toner cartridge is designed for convenience and performance, combining black, cyan, magenta, and yellow to deliver vivid color and sharp text. Perfect for both home and office use, it guarantees that your documents look professional every time.
- Compatible with Brother printers
- Print yield: up to 1000 pages per color
- Includes colors: Black, Cyan, Magenta, Yellow
- Single cartridge design
Available stock: 40
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | DCP-L3510CDW DCP-L3550CDW HL-L3210CW HL-L3230CDW HL-L3270CDW MFC-L3710CW MFC-L3730CDN MFC-L3750CDW MFC-L3770CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Colour toner page yield | 1000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Vietnam |
| Weight & dimensions | |
| Width | 272 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 1.79 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 398 mm |
| Package weight | 2.66 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Technical details | |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766787611 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 14.9 cm |
| Pallet gross weight | 140.9 kg |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Products per pallet | 48 pc(s) |

