Brother TN-1050 Black Toner Cartridge 1000 Pages Compatible
Brother TN-1050 Black Toner Cartridge 1000 Pages Compatible
Keep your printer running optimally with the Brother TN-1050 Black Toner Cartridge. This cartridge is designed specifically for high-quality printing, ideal for both home and office use.
With a page yield of up to 1,000 pages, this toner cartridge ensures you won't run out of ink when you need it most. It's compatible with a range of Brother printers, making it a versatile choice for all your printing needs.
- Color: Black
- Page Yield: Up to 1,000 pages
- Compatible with Brother printers
- 1 cartridge per package
Available stock: 57
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Brother DCP-1512, DCP-1510, DCP-1610W, DCP-1612W, DCP-1616NW, DCP-1601, DCP-1512A, HL-1112, HL-1110, HL-1110R, HL-1212W, HL-1210W, HL-1211W, HL-1201, HL-1112A, MFC-1810, MFC-1815, MFC-1910W, MFC-1911NW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | Vietnam |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 346 mm |
| Weight | 269 g |
| Packaging data | |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 356 mm |
| Package weight | 524 g |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Technical details | |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766721707 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 142.8 kg |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Products per pallet | 240 pc(s) |

