Brother BAE001 Battery Black Spare Part Accessory
Brother BAE001 Battery Black Spare Part Accessory
Keep your Brother printer and scanner running smoothly with the Brother BAE001 Battery. Designed specifically as a spare part, this battery ensures you have a reliable power source for your devices.
Ideal for those who need an extra battery for their Brother devices, it allows you to work seamlessly without interruptions. Whether at home or in the office, stay productive with this essential accessory.
- Compatible with Brother printers and scanners
- Battery Color: Black
- Quantity: 1 pc(s)
Available stock: 13
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Compatibility | P-touch H300/LI |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1900 mAh |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 132 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 137 mm |
| Weight | 471 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 515 g |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross height | 13.4 cm |
| Pallet gross weight | 238.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |

