Universal Mount for AXIS P3214-V P3225-LV Mk II White Plastic
Universal Mount for AXIS P3214-V P3225-LV Mk II White Plastic
Securely install your AXIS cameras with ease using this versatile universal mount, designed to offer stability and reliability for your surveillance needs.
Ideal for both indoor and outdoor installations, this white plastic mount supports a variety of AXIS models, making it a great addition to your security system.
- Compatible with AXIS P3214-V, P3215-V, P3224-LV, P3224-LV Mk II, P3224-V Mk II, P3225-LV
- Constructed from durable plastic
- Meets IEC/EN/UL 60950-1 standards
- Vibration and shock resistant (IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-27)
- Impact resistance (IEC/EN 62262)
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Compatibility | AXIS P3214-V AXIS P3215-V AXIS P3224-LV AXIS P3224-LV Mk II AXIS P3224-V Mk II AXIS P3225-LV AXIS P3225-LV Mk II AXIS P3225-V Mk II |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Certification | IEC/EN/UL 60950-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-6 (vibration), IEC 60068-2-27 (shock), IEC/EN 62262 IK08, REACH, WEEE |
| Ergonomics | |
| Maximum weight capacity | 0.6 kg |
| Weight & dimensions | |
| Width | 252 mm |
| Depth | 179 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |

