IP Security Camera Axis 02349-001 Indoor Outdoor Wired Surveillance
IP Security Camera Axis 02349-001 Indoor Outdoor Wired Surveillance
Enhance your security with the Axis 02349-001 IP security camera, designed for both indoor and outdoor use. This wired surveillance camera provides reliable monitoring, ensuring your property stays protected at all times.
With support for multiple languages, including English, Spanish, German, and more, the Axis security camera is user-friendly and versatile. It's perfect for residential or commercial applications, mounted conveniently on ceilings or walls.
- Type: IP Security Camera
- Wired Connectivity
- Indoor & Outdoor Use
- Multiple Language Support: Chinese (Simplified & Traditional), English, Spanish, German, French, Italian, Japanese, etc.
- Compliance: EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology | Wired |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian |
| Certification | EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Design | |
| Form factor | Box |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.03 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 103° |
| Lens viewing angle, vertical | 55° |
| Camera shutter speed | 1/19000 s |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.9 mm (1 / 2.9") |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focal length | 3.16 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Video | |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video compression formats | AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240, 640 x 360, 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Frame rate | 30 fps |
| Video intelligence analytic | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Privacy masking | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS, HTTP/2, TLS, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, NTP, NTS, RTSP, RTCP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, DHCPv4/v6, SSH, LLDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local-Adresse (ZeroConf) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Flash memory | 512 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | EAP-TLS, HTTPS, SNMP |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 2.2 W |
| Power consumption (max) | 4.3 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.3 W |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 2.5 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 93 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 137 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |

