IP Security Camera Indoor Wired Digital PTZ 120 dB Multi-Language
IP Security Camera Indoor Wired Digital PTZ 120 dB Multi-Language
Enhance your security with the Axis IP security camera, designed for indoor use to provide peace of mind wherever you are. With its digital PTZ capabilities, you can easily monitor your space, keeping your property safe and secure.
This robust camera features a high dynamic range of 120 dB, ensuring clear images even in challenging lighting conditions. Ideal for homes or businesses, it supports multiple languages including Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, and Japanese, making it versatile for various users.
- Type: IP Security Camera
- Usage: Indoor
- Connectivity: Wired
- Features: Digital PTZ
- Dynamic Range: 120 dB
- Supported Languages: Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Remote viewing | Yes |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian |
| Dynamic range | 120 dB |
| Certification | EMC CISPR 24, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(B)/NMB-3(B), KS C 9832 Class A, KS C 9815, KS C 9835, KS C 9547, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A IEC/EN/UL 62 IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-78 NIST SP500-267 |
| Design | |
| Form factor | Dome |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Fog proof | Yes |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 120° |
| Lens viewing angle, vertical | 63° |
| Camera shutter speed | 1/47500 - 1 s |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 2.5x |
| Number of lenses | 1 |
| Focal length range | 3.9 - 10 mm |
| Auto focus | Yes |
| Maximum aperture number | 1.5 |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Video | |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 160 x 90, 2688 x 1512 |
| Video intelligence analytic | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Gain control type | Auto |
| Privacy masking | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Audio | |
| Audio system | 2-way |
| Audio system full duplex | Yes |
| Audio formats supported | ADPCM, LC-AAC, LPCM, PCM |
| Built-in microphone | Yes |
| Voice codecs | G.711, G.726, OPUS |
| Audio detection | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SOCKS, SSH, LLDP, MQTT v3.1.1 |
| Wi-Fi | No |
| SIM card slot | No |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Live view | Yes |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 8194 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-422 ports | 2 |
| RS-485 ports | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | EAP-TLS, FIPS 140-2, HTTPS |
| HTTPS encryption | Yes |
| Alert notification type | |
| Mirror | Yes |
| Management features | |
| Remotely operated | Yes |
| Behavior analysis | Line crossing detection |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (typical) | 4.6 W |
| Power consumption (max) | 7.7 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5.1 W |
| DC output voltage | 10, 28 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 214 mm |
| Height | 68 mm |
| Weight | 790 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Doesn't contain | BFR, PVC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |

