Axis 02125-001 security camera
Axis 02125-001 security camera
1 people are viewing this product
Regular price
£429.96 GBP
Sale price
£429.96 GBP
Regular price
£472.96 GBP
Shipping calculated at checkout.
Axis 02125-001, IP security camera, Outdoor, Wired, Digital PTZ, Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese,..., CISPR 24, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B...
Available stock: 50
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian |
| Certification | CISPR 24, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KC KN32 Class A, KC KN35, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A IEC/EN 62368-1, IEC 62471, IS 13252 IEC 60068-2-X, IEC/EN 60529 IP66/IP67, IEC/EN 62262 IK08 NIST SP500-267 |
| Design | |
| Form factor | Bullet |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Protection features | Dust resistant, Vandal proof, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK08 |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 130° |
| Lens viewing angle, vertical | 81° |
| White balance | Auto |
| Camera shutter speed | 1/38500 - 1/5 s |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2.1 |
| Fixed focal length | 2.4 mm |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 855 nm |
| Video | |
| Maximum resolution | 2304 x 1728 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 2668 x 1512, 2304 x 1728 |
| Supported video modes | 1440p |
| Video recording | Yes |
| Video intelligence analytic | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPS, HTTP/2, TLS, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP®, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, DHCPv4/v6, SOCKS, SSH, LLDP, MQTT v3.1.1 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-TLS, HTTPS, SSH |
| HTTPS encryption | Yes |
| Alert notification type | |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Power consumption (max) | 12.95 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 10.1 cm |
| Length | 170 mm |
| Weight | 491 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Doesn't contain | BFR, PVC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |

