USB Conference Speaker AudioCodes RX15 2200mAh Portable Bluetooth 4.2, Black
USB Conference Speaker AudioCodes RX15 2200mAh Portable Bluetooth 4.2, Black
Enhance your meeting experience with the AudioCodes RX15 USB Conference Speaker. Designed for seamless communication, this portable speaker is ideal for professionals who need clear audio during conference calls.
With its powerful 2200 mAh lithium-ion battery, the RX15 ensures long-lasting performance and easy connectivity via Bluetooth 4.2. Perfect for small to medium meeting spaces, this speaker weighs just 395 g, allowing you to bring it wherever you go.
- Brand: AudioCodes
- Model: RX15
- Battery Capacity: 2200 mAh
- Bluetooth Version: 4.2 + EDR
- Weight: 395 g
- Color: Black
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2+EDR |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Maximum input power | 5 W |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 65 dB |
| Speakerphone | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone in | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Microphone frequency | 150 - 8 Hz |
| Speaker frequency range | 150 - 16 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Battery voltage | 7.4 V |
| USB charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Height | 35.2 mm |
| Weight | 395 g |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |

