Power Distribution Unit (PDU) 1U Black 4 AC Outlets C13/C14 3m
Power Distribution Unit (PDU) 1U Black 4 AC Outlets C13/C14 3m
Ensure efficient power management in your environment with the ATEN Power Distribution Unit (PDU). This compact 1U device optimizes power distribution for your rack-mounted equipment, making it ideal for data centers and server rooms.
Featuring four AC outlets (C13 coupler) and a C14 coupler, the ATEN PDU is designed for both safety and convenience, allowing you to manage multiple devices without hassle. Its 3-meter cable provides flexibility in positioning, ensuring your setup remains organized and accessible.
- Type: Power Distribution Unit (PDU)
- Form Factor: 1U
- Color: Black
- Number of AC Outlets: 4
- Outlet Type: C13 coupler
- Input Connector: C14 coupler
- Cable Length: 3 meters
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| Maximum current | 10 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Certification | CE-EMC CE-LVD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 900 g |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Rack mount kit | Yes |

